CIEPŁA WODA (PRAWIE) ZA DARMO

2013-07-31

Co oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji robią telewizory, pralki, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne oraz inny sprzęt gospodarstwa domowego? Grzeją! Ba, bez względu na to, jak bardzo paradoksalnie to brzmi, grzeją także lodówki i zamrażarki.

W ten sposób duża część energii elektrycznej wykorzystywanej w naszych domach i ciepła związanego ze spalaniem gazu do celów kulinarnych po prostu się marnuje. A w ciepłych miesiącach roku w dodatku urządzenia te niepotrzebnie podnoszą temperaturę w pomieszczeniach, zmuszając nas często do kolejnych nakładów w postaci zakupu wentylatorów i pokrywania kosztów ich użytkowania. Jednak można tę energię odzyskać i spożytkować. W jaki sposób? Instalując pompę ciepła, która wykorzystując niewielką ilość energii elektrycznej, pobiera ciepło z otoczenia i ogrzewa nim na przykład wodę do mycia rąk, prysznica czy kąpieli.

W naturze, zgodnie z zasadami fizyki, ciepło przepływa z obiektów cieplejszych do zimniejszych, dążąc do wyrównania temperatur. Pompa ciepła to urządzenie, które odwraca ten proces. Urządzenia tego typu produkuje firma Ariston. W podgrzewaczach wody z pompą ciepła Ariston NUOS wykorzystany jest czynnik chłodzący, który najpierw w stanie ciekłym płynie przez część układu. Pobiera wtedy ciepło z otaczającego urządzenie powietrza, kierowanego w jego stronę za pomocą wentylatora, i paruje, przechodząc w stan gazowy. Następnie trafia do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, co skutkuje dalszym podwyższeniem temperatury. Ogrzany czynnik, mając teraz postać gazu, dociera do zbiornika z wodą, oddaje jej swoje ciepło i ponownie skrapla się, wracając do stanu płynnego. Potem przepływa przez zawór rozprężający, gdzie wraca do pierwotnego ciśnienia i początkowej temperatury, a następnie cykl zaczyna się od nowa.

Podgrzewacze wody z pompami ciepła Ariston NUOS mogą w zależności od modelu ogrzewać 80, 100 lub 120 litrów wody. Już w najmniejszym z tych zbiorników mieści się ilość wody pozwalająca na wzięcie jednej kąpieli w wannie lub dwóch porządnych pryszniców. Przy tym wykorzystywana jest oprócz wody jedynie energia elektryczna do napędzania wentylatora (kierującego powietrze z wybranego pomieszczenia w stronę układu), kompresora (sprężającego podgrzany czynnik w postaci gazowej) i układu elektronicznego (sterującego pracą urządzenia).

Opisywane urządzenia przystosowane są do pracy w zakresie przeciętnych temperatur występujących w naszych domach, czyli od 10 do 37 °C. W dodatku ich instalacja jest łatwa, szybka i nie wymaga niemal żadnych nakładów.To wszystko sprawia, że Ariston NUOS są ekonomiczne i ekologiczne – zużywają mało prądu, a woda ogrzewana jest ogólnodostępną energią odnawialną i pozwala na odzyskanie tej energii, która dotychczas się marnowała. Dzięki temu inwestycja w taki podgrzewacz zwraca się już po 4 latach. To od 1 roku do 3 lat szybciej niż w przypadku kolektorów solarnych!