Ogród w stylu eko – jak w zgodzie z naturą kreować przestrzeń wokół domu

2014-10-29

Przesadnie udekorowane ogrody, pełne rozlicznych ozdób i dodatków, które często w żaden sposób nie są związane z naturalnym urokiem okolicznej przyrody, coraz częściej zastępowane są przez aranżacje współistniejące w symbiozie ze środowiskiem naturalnym. Ogród ekologiczny, nie tylko wpisuje się w najbardziej aktualne trendy promujące zdrowy styl życia, ale pozwala także stworzyć prawdziwie urokliwe i stylowe otoczenie wokół każdego domu. Jak urządzić nowoczesny i oryginalny ogród w stylu eko radzi Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Nowy wymiar ekologii

Ekologia już jakiś czas temu z tymczasowego trendu awansowała do rangi stylu życia, który przenika prawie każdy aspekt codziennej działalności. Dobór produktów mało szkodliwego wpływu na środowisko dotyczy nie tylko bezpośrednio naszego zdrowia i diety, ale wiąże się także z dbałością o otaczającą nas naturę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się projekty, które ze szczególną troską odnoszą się do występujących lokalnie gatunków roślin. Zaaranżowanie przydomowego ogrodu w zgodzie z nurtem ekologicznym charakteryzuje się przede wszystkim maksymalnym ograniczeniem ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę, a także całkowitym wykluczeniem chemicznych środków ochrony roślin. Jednak ekologiczny ogród wcale nie musi być z tego powodu oszczędny w detale i zaniedbany. Wręcz przeciwnie. Głównym założeniem kompozycji współistniejącej z naturą jest maksymalne wykorzystanie możliwości stwarzanych przez bogatą roślinność, a także wykreowanie otoczenia, które w dużym stopniu nawiązywać będzie do barw oraz faktur występujących w naturze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak różnorodne kostki brukowe, które nie tylko zostały wyprodukowane z naturalnych surowców, ale także doskonale imitują wytwory natury. Bogata oferta firmy Polbruk pozwala na swobodne łączenie wybranych materiałów nawierzchniowych z licznymi gatunkami roślin.

Naturalna harmonia

Podstawowym błędem zwolenników stylu eko jest pozostawianie ogrodu swobodnemu działaniu sił natury, co bardzo szybko kończy się fiaskiem i powoduje przesadny rozrost roślinności. Rozwiązaniem tego typu problemów jest skrupulatne zaprojektowanie szlaków komunikacyjnych, obramowań oraz elementów małej architektury, które nie wywierając negatywnego wpływu na przyrodę pozwolą zachować w ryzach bujną roślinność. Porządkowanie okolicznej przestrzeni najlepiej rozpocząć od doboru wysokojakościowego materiału nawierzchniowego, który zręcznie scali świat natury z koncepcją projektową. Doskonałym wyborem są ażurowe płyty Polbruk Greengo, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o środowisku. Ich nowoczesna budowa zapobiega wyjaławianiu gleby, a unikatowy design, oparty na symetrycznie rozmieszczonych otworach, umożliwia stworzenie nawierzchni łączącej się z porastającą okoliczny teren roślinnością. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie stonowanych kolorów, które kojarzą się z subtelną paletą barw występujących w naturze. Natomiast materiały nawierzchniowe o fakturze do złudzenia przypominającej prawdziwy kamień pozwolą niewielkim nakładem pracy wyczarować trasy spacerowe, które wyglądać będą jak kunsztowne dzieła samej natury. Efekt najbardziej zbliżony do naturalnego powstanie dzięki wykorzystaniu kolekcji Polbruk Petra, charakteryzującej się nieregularnym kształtem i strukturą typową dla kamienia łupanego. Podobny rezultat uzyskamy decydując się na płyty tarasowe z kolekcji Polbruk Plaza, które dostępne są w subtelnych odcieniach sahara, pastell i nerino – radzi Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk. Bardziej uporządkowany deseń utworzy natomiast kostka Polbruk Nostalite Prima o foremnym kształcie wzbogaconym postarzaną fakturą oraz niejednorodną, inspirowaną barwami natury kolorystyką. Ogród ekologiczny nie wyklucza jednak rozwiązań minimalistycznych opartych na prostych, zgeometryzowanych kształtach. Klasyczne, oszczędne w detale kolekcje Polbruk Urbanika i Polbruk City dostosują się do wymagań zwolenników nowoczesnej wersji ekologicznych inspiracji. Mimo geometrycznej formy, doskonale scalą się z naturalną roślinnością tworząc zarazem bezpieczną i elegancką nawierzchnię – dodaje ekspert.

Polbruk S.A. - część irlandzkiej grupy CRH plc – specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości kostki brukowej, betonowych wyrobów drogowych i innych elementów małej architektury. Od ponad 20 lat dostarczamy Państwu materiały do aranżacji pięknych i trwałych nawierzchni, a wsparcie ze strony CRH – jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie – pozwala nam wciąż się rozwijać i dążyć do tego, by kreowane przez nas przestrzenie nabierały niezwykłego charakteru. Polbruk S.A. jest największym producentem kostki i wyrobów drogowych w Polsce. Nasze produkty są powszechnie rozpoznawalne i dostępne na terenie całego kraju. Pozycja lidera zobowiązuje nas do ciągłej rozbudowy sieci dystrybucji, utrzymywania wysokiej jakości i nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Bogactwo oferowanych kolekcji – ich zróżnicowane wzornictwo – odpowiada aktualnym trendom stylistycznym i daje nieograniczone możliwości realizacyjne.Polbruk S.A.

Ul. Nowy Świat 16 c

80-299 Gdańsk

www.polbruk.pl

www.facebook.com/Polbruk

2019-04-12 10:32:15 | Komentarze: 0

McCormick wprowadza na polski rynek kultowy sos FRANK’S RedHot

McCormick, globalny lider na rynku przypraw i produktów smakowych, wprowadza do Polski sos FRANK’S RedHot Original oraz jego ostrzejszą wersję, FRANK’S RedHot Xtra Hot. Ten kultowy amerykański sos ostry składa się z prostych składników i pasuje do każdego rodzaju potraw. Premierze towarzyszy kampania Digital podkreślająca uniwersalność zastosowania produktu, pod hasłem „Ostro wchodzi ze wszystkim”.

Przysmak na wielkanocny stół: Aromatyczna szynka z dodatkiem jałowca z linii „Kurpiowskie Specjały” od ZM Pekpol

Akademickie 5 minut na obiad

Ugotowani. Jak połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem

Nowość! Warzywne jest pożywne – linia warzywnych pasztetów „Dziarskie Jarskie” dla wegetarian od marki Pekpol

Soki Victoria Cymes w technologii HPP

Śliwka Nałęczowska sponsorem Róż Gali

Dziś upieczemy ciasto, czyli jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem

Oskoła w kuchni

Przezroczysta Galaretka deserowa Delecta bez żelatyny