Rodzinny obiad w trzech krokach

2013-11-20

Uroczysty obiad dla wszystkich członków rodziny stanowi dla każdej Pani i Pana domu nie lada wyzwanie. Co przygotować? Gdzie kogo usadzić oraz jak nakryć to stołu, by wszystko prezentowało się smacznie i efektownie? To tylko niektóre z pytań. Okazuje się, że wystarczy trzymać się kilku zasad, aby uniknąć faux pas.

Bezpieczne posiłki
Aby odpowiednio dopasować menu do preferencji wszystkich gości warto pomyśleć o tradycyjnych i jednocześnie efektownych daniach, które zapewnią doznania kulinarne nawet najbardziej wymagającym. Dobrą alternatywą może być także przeprowadzenie, krótkiego wywiadu w środowisku gości, których zapraszamy. W ten sposób dowiemy się, jakie są ich preferencje i gusta, czy są np. wegetarianami, czy nie są uczuleni na jakieś składniki pokarmowe. Warto pamiętać, że takie informacje są bardzo istotne i pozwolą nam uniknąć omyłek i zyskać pewność, że cały trud włożony w przygotowanie uroczystego obiadu nie pójdzie na marne.

Szyk i elegancja przede wszystkim
Mówi się – „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Podobnie sytuacja wygląda na uroczystym obiedzie, gdy chcemy wypaść przed rodziną i najbliższymi jak najkorzystniej. Ważne jest zatem, aby zastawiony przez nas stół był gustowny i z klasą. Zapomnijmy o kubeczkach w zabawne wzorki, sztućcach z różnych zestawów, wyszczerbionych talerzach czy plastikowych świecznikach. Stół należy przygotować w taki sposób, aby nasi goście poczuli się wyjątkowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaserwowanie wszystkich dań na porcelanie – Prawdziwa porcelana nadaje elegancji każdemu pomieszczeniu, a najprostsza potrawa wygląda na niej znacznie atrakcyjniej. Dobrym wyborem będzie np. ćmielowski serwis Bolero. To serwis na uroczyste okazje, który uświetni chwile spędzone w rodzinnym gronie. Naczynia z serii Bolero powstały w okresie międzywojennym. Projekt serwisu znajduje odniesienie w świecie natury, a płynne linie uzupełniają walory użytkowe tego serwisu. Odtworzony po wieloletniej przerwie jest kolejnym potwierdzeniem nieprzemijających wartości porcelany klasycznej. Zastawę Bolero można nabyć w dekoracjach ze złotem lub platyną. Doskonale sprawdzi się podczas większej uroczystości rodzinnej – mówi Joanna Niedziela z Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Diabeł tkwi w szczegółach
Na spotkaniu rodzinnym nie może zabraknąć odpowiedniego nastroju. Zadbajmy o to, aby nasza rodzina czuła się swobodnie i przyjemnie. Subtelna muzyka w tle, eleganckie dekoracje na stole i delikatne ozdoby na porcelanowych talerzach. Dodatkowo pamiętajmy, aby odpowiednio usadzić naszych gości – tak aby nie zaistniały niepotrzebne nieporozumienia. Jeśli spełnimy te trzy wymagania możemy spać spokojnie, a nasi goście z pewnością będą zachwyceni.

Źródło: Anna Rogoźnicka